ORing Nedir

ORing Nedir

Oring Hakkında Detaylı Bilgi - O-Ring Nedir?

En basit sızdırmazlık elemanı olan Oring, kauçuktan imal edildiği gibi aynı zamanda Teflon ve çeşitli hammaddelerden de üretilebilmektedir. Bu sebepten hava, gaz, su, yağ ve tüm hidrolik sistemlerin neredeyse tamamında kullanılmaktadır. İsmini sizlerde anlayacağınız gibi O harfinden almaktadır.

Paketleme veya bir torik eklem olarak da bilinen bir O-halka, bir torus şeklinde mekanik bir contadır; ara yüzeyinde bir sızdırmazlık oluşturarak, bir oyuğa oturtulması ve montaj sırasında iki veya daha fazla parça arasında sıkıştırılması için tasarlanmış, yuvarlak kesitli bir elastomer halkasıdır.

Contadan farkı O-Ring ‘in kesitlerinin yuvarlak olmasıdır. Yassı olarak yapıldığında Kare Ring olmaktadır. Oring için, piyasada en çok kullanılan sızdırmazlık ürünü diyebiliriz. İyi bir mekanik sızdırmazlık elemanı olan O-Ring, bunun yanı sıra elastomer bir döngüye sahiptir.

Kullanım alanına göre değişik şekillerde karşımıza çıkan Oring, hemen hemen her renk ve her boyutta üretilebilmektedir. Kullanılacak ürünün takıldığı alana uyumlu olması gerekmektedir.

Kesitinin radyal, eksenel yönde deformasyona uğramasıyla sızdırmazlık sağlanmaktadır.

Sızdırmazlık elemanları, statik sızdırmazlık elemanları ve dinamik sızdırmazlık elemanları olarak iki ana sınıfa ayrılabilir.

Statik sızdırmazlık elemanlarının kullanım amacı hareketsiz elemanlar arasında sızdırmayı önlemek içindir.

Dinamik sızdırmazlık ürünleri ise birbirine göre hareketli olan elemanlar arasında sızdırmayı önlemek için kullanılır.

Projenizde kullanacağınız yanlış Oring seçimi sizlere yarardan fazla zarar sağlayabilir.